آسیب‌شناسی و ارتقای عملکرد سازمانی

  • 4196 بار

هر سازمانی برای نیل به اهداف خود نیازمند پرسنلی سالم، با انگیزه و توانمند است. بدون وجود چنین پرسنلی، حتی تلاش‌های فراوان و پرهزینه نیز بهره‌وری لازم را به همراه نخواهد داشت. لذا برای دستیابی به این مهم لازم است ابتدا یک ارزیابی و آسیب‌شناسی دقیق انجام شود و سپس بر اساس نتایج آن، راه‌کارها و مداخلات مناسب پیشنهاد و نهایتا اجراشود. هدف از این پروژه، ارزیابی روان‌شناختی و ارائه راه‌کارهای مناسب در جهت بهبود عملکرد و سلامت روانی مدیران، کارشناسان و کارکنان سازمان است. بی‌شک، مهم‌ترین گام برای نیل به عملکرد بهتر سازمانی، بهبود عملکرد نیروهای انسانی شاغل و ایجاد روحیه مشارکت دلسوزانه در جهت اهداف عالیه سازمان است.

ناهنجاری‌های روانی، مجموعه‌ای از اختلالات وابسته به روان انسان است که فرد را از حالت تعادل روانی خارج می‌کند. اضطراب، افسردگی، شخصیت دوقطبی، وسواس، اسکیزوفرنیا و دیگر بیماری‌های روانی در زمره این اختلالات جای می‌گیرند. ای ناهنجاری‌های روانی، در مراحل حاد موجب می‌شوند فرد نتواند با خانواده و جامعه، تعامل مناسب و مثبتی برقرار کند. در واقع، اختلال روانی باعث می‌شود فرد، دچار اختلال جدی در جریان زندگی شود ایجاد شود و نتواند به طور طبیعی و بدون دردسر، به کارهای روزمره‌اش برسد. سلامت رواني، لازمه حفظ و دوام عملکرد اجتماعي، شغلي و تحصيلي است و تامين آن، هدف اصلي اجراي برنامه‌هاي بهداشت روان در جامعه مي‌باشد. سازمان‌ها تلاش می‌کنند تا نیروهایی را جذب نمایند که مشکل روانی عمده‌اي نداشته باشند، اما افراد سالم هم در اثر مواجهه طولانی مدت با عوامل تنش‌زا، دچار عوارضی نظیر اضطراب، خستگی، بی‌خوابی، کسالت، مشکلات ارتباطی، افسردگی، بیماري هاي روان‌تنی، استعمال دخانیات، مشکلات قلبی-عروقی، اختلالات خوردن و حتی خودکشی می‌شوند.

سلامت روان (Mental Health) از مهم‌ترین مولفه‌های سلامت پرسنل می‌باشد. مشکلات سلامت روان می‌توانند بر کارایی و بهره‌وری شاغلین در محیط کار تاثیر سوء بگذارد و منجر به افزایش ساعات غیبت از کار، اختلال در ارتباط بین فردی، کاهش ایمنی محیط کار و افزایش شکایات جسمانی کارکنان گردد. طرح تحول سلامت، برای بهبود وضعیت سلامت روان کارکنان، برنامه‌های گسترده‌ای طراحی و تدوین کرده است. این برنامه‌ها از غربالگری تا تشخیص و درمان اختلالات روان‌پزشکی را شامل می‌شود. با اجراي طرح تحول سلامت، می‌توان تغییرات عمده‌اي در نظام ارائه خدمات سلامت روان در سازمان، ایجاد کرد. به همین دلیل، غربالگری سلامت روان با استفاده از روش‌های علمی و استاندارد، عمدتا به وسیله مصاحبه، مشاهده و پرسش‌نامه‌های استاندارد علمی انجام می‌گردد.

درباره ما

  • هسته های اولیه شکل گیری موسسه، با فعالیت موسسه روانشناسی و مدیریت دکتر شهیدی، از سال 1384 با برگزاری کارگاه‌های اموزش مهارت‌های مدیریت، فنون مذاکره، ارتباط موثر و زبان بدن اغاز شد. به تدریج و با توجه به استقبال گروه های هدف، فعالیت موسسه، به سایر…

تماس با ما:
تهــران، کـوی نصـر (گیـشا)،
علیالی غربی، خیابان صائمی شمالی ، شماره 28/1

تلفن 1: 340 278 88 021
تلفن 2: 758 240 88 021
فکس: 341 278 88 021
info@drshahidi-institute.com
dr.enayat.shahidi@gmail.com